Uchwała Nr XXV/128/06

UCHWAŁA NR XXV/128/06

RADY GMINY KOŁAKI KOŚCIELNE

z dnia 24 marca 2006 r.

w sprawie planu rozwoju miejscowości Kołaki Kościelne.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 116, poz. 1203, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, z 2006 r. Nr 17, poz. 128) uchwala się, co następuje:

§ 1. Zatwierdza się plan rozwoju miejscowości Kołaki Kościelne, w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Gmina zobowiązuje się do zabezpieczenia środków w budżecie na realizację projektu w wysokości wynikającej z zasad Programu Operacyjnego.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady

Ryszard Albin Kołakowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Załącznik

do uchwały Nr XXV/128/06

Rady Gminy Kołaki Kościelne

z dnia 24 marca 2006 r.

 

 

 

 

 

 

 

PLAN ROZWOJU MIEJSCOWOŚCI

KOŁAKI KOŚCIELNE

 

NA LATA 2006 - 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kołaki Kościelne, 2006

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

 

I        Wstęp…………………………………………………………………………….……..- 3

II       Charakterystyka  miejscowości oraz planowane kierunki rozwoju……………….…...- 4

III      Inwentaryzacja zasobów służąca ujęciu stanu rzeczywistego………………..………..- 7

IV     Opis planowanego przedsięwzięcia………………………………….……..………….- 8

V      Ocena mocnych i słabych stron miejscowości ……………………...…………………- 9

VI     Szacunkowy kosztorys planowanego przedsięwzięcia……….………..….…………..- 10

VII    Harmonogram planowanego przedsięwzięcia…………………………….…………..- 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

I.   Wstęp

 

Plan Rozwoju Miejscowości Kołaki Kościelne jest zestawem działań, które mają zostać podjęte w określonym otoczeniu i terminie, a ich celem jest długotrwały i zrównoważony rozwój tej wsi.

Niniejszy Plan Rozwoju jest wynikiem troski lokalnego samorządu o rozwój miejscowości Kołaki Kościelne, która jest siedzibą Gminy, tym samym o rozwój gminy w szybko zmieniającym się i konkurencyjnym otoczeniu ekonomicznym.

            Plan ten, uchwalony przez Radę Gminy, określa najważniejsze zadania mające na celu systematyczny rozwój wsi i całej gminy oraz wskazuje też wyniki działań. Warunkiem powodzenia jego realizacji jest współdziałanie wszystkich podmiotów składających się na całość miejscowości i gminy – w szczególności władz samorządu lokalnego, władz sołectwa, podmiotów gospodarczych a przede wszystkim mieszkańców gminy, zainteresowanych w sposób najbardziej żywotny jego efektowną realizacją.

            Plan Rozwoju Miejscowości Kołaki Kościelne został przygotowany w celu umożliwienia uzyskania pomocy w ramach Funduszy Strukturalnych samorządowi gminy Kołaki Kościelne lub instytucjom kultury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I.                   Charakterystyka miejscowości oraz planowane kierunki rozwoju

 

Gmina Kołaki Kościelne położona jest w północno-wschodniej Polsce. W układzie administracyjnym wchodzi w skład powiatu zambrowskiego, stanowiąc wraz z nim część województwa podlaskiego.

Miejscowość Kołaki Kościelne położona jest niemalże w centrum gminy. Zajmuje obszar 659 ha i zamieszkuje ją 437 osób. Jest ona wiejskim ośrodkiem obsługi w zakresie: administracji (Urząd Gminy, Poczta, Bank Spółdzielczy), usług bytowych (handel, rzemiosło usługowe i produkcyjne, GS), usług społecznych (oświata - Zespół Szkół z gimnazjum                              i szkołą podstawową, praktyka lekarza rodzinnego w Ośrodku Zdrowia, apteka, gabinet stomatologiczny), usług kulturalnych (biblioteka gminna). Na 111 podmiotów gospodarczych działających w całej gminie, aż 37 funkcjonuje w miejscowości gminnej.

Teren miejscowości Kołaki Kościelne, jak pozostały tej gminy wyróżnia się w województwie podlaskim najwyższą jakością rolniczej przestrzeni produkcyjnej i najwyższą intensywnością produkcji rolnej. Ma niewielki udział terenów chronionych i gleb marginalnych.

Ośrodek gminny (czyli wieś Kołaki Kościelne) ma dobry układ komunikacyjny z miejscowościami w gminie oraz dogodny układ komunikacyjny dróg krajowych (z drogą krajową Nr 8 oraz linią kolejową Ostrołęka-Łapy). Na terenie omawianej miejscowości zbiega się sześć ważnych dróg, z czego cztery z nich to drogi powiatowe.

Ponadto wieś Kołaki Kościelne posiada sieć wodociągową zaopatrująca w wodę  wszystkie gospodarstwa domowe. Ze względu na długi okres użytkowania oraz materiały użyte do budowy wodociągu (azbest) wymaga on pilnej wymiany i modernizacji.

Brak sieci kanalizacyjnej powoduje to, że odprowadzenie wód opadowych następuje do rowów, a ścieki przechowywane tymczasowo w szczelnych zbiornikach odwożone są do oczyszczalni.

Swoją szansę rozwoju sołectwo Kołaki Kościelne upatruje w rolnictwie zintegrowanym oraz ekologicznym, wdrażanym w sposób skoordynowany ze strategią rozwoju funkcjonalnego „Zielone Płuca Polski” oraz „strategią wokół Morza Bałtyckiego 2010”.

Przewiduje się wielofunkcyjny rozwój wsi, głównie poprzez rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego oraz produkcji wykorzystującej surowce pozyskane w lasach.

Strefa ekologiczna i kulturowa obejmująca środowisko przyrodnicze, zasoby dziedzictwa kulturowego, piękny, niepowtarzalny nizinny krajobraz, hodowla rzadkich gatunków zwierząt (kura zielononóżka itp.), nowoczesne rolnictwo oraz dodatkową działalnością związaną z produkcją rolniczą (pierwsze przetwarzanie mleka i mięsa), bliskość lasów dają szansę rozwoju tej miejscowości w zakresie agroturystycznym.

Gmina Kołaki Kościelne a tym samym miejscowość gminna etnograficznie przynależy do Mazowsza północno-wschodniego. Cechą charakterystyczną dla tych ziem jest osadnictwo drobnoszlacheckie. Zachowały się do dzisiaj dworki drobnej szlachty lub też szlachty zaściankowej. Jednym z nich jest dom rodzinny arc. Romualda Jałbrzykowskiego, założyciela diecezji łomżyńskiej. Poza dworkami zachowana jest pamięć i tradycja szlachecka wśród miejscowej ludności. Zarówno ta tradycja jak też zwyczaje rodzinne, domowe i związane z życiem religijnym są podstawą do stworzenia interesującego programu kulturalnego na rzecz mieszkańców wsi oraz całej gminy, regionu jak też turystów interesujących się wielokulturowością Polski północno-wschodniej, szczególnie powiatu zambrowskiego, a tym samym Kołaki Kościelnych.

Gmina Kołaki Kościelne znajduje się na obszarze, który szczególnie odczuł skutki toczących się na jego ternie wojen.

Z zabytków, które przetrzymały kolejne zawieruchy wojenne i zachowały się do dziś, są między innymi:

1. Zespół kościoła parafialnego p.w.  Wniebowzięcia NMP:

    a/ kościół murowany z 1834 r.,

    b/ dzwonnica murowana, l. 30 XX w.,

2. Cmentarz rzymskokatolicki.

3.  Kaplica cmentarna, murowana, pocz. XX w.,

4.  Cmentarz wojenny z okresu II wojny światowej (ludności żydowskiej)

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Zambrowie w gminie Kołaki Kościelne na koniec 2005 r. było zarejestrowanych 131 osób bezrobotnych. Problem ten jest trudny do zidentyfikowania, ponieważ w gospodarstwach rolnych występuje bardzo duże bezrobocie ukryte. Biorąc za podstawę zatrudnienie pożądane i najbardziej ekonomiczne zatrudnienie 13-14 osób na 100 ha użytków, nadwyżkę osób pracujących w rolnictwie można oszacować na około 600 osób.

Bezrobocie w powiecie zambrowskim na dzień 31 grudnia 2005 r. wyniosło 19,7 % i jest wyższe od średniego w województwie, które wyniosło 15,5 %.

Głównym nurtem aktywności gospodarczej wsi Kołaki Kościelne jest na razie wysokotowarowe rolnictwo. Dlatego też samorząd i mieszkańcy ustanowili listę zdań  poprawiającą ich sytuację. Zakłada się, że oprócz rozwoju rolnictwa konieczne jest położenie nacisku na rozwój różnych form działalności mogących uzupełnić działalność podstawową przede wszystkim o:

- przetwórstwo rolno-spożywcze,

- usługi ogólne o wysokim standardzie,

- agroturystyka i turystyka wiejska.

Zadania w zakresie infrastruktury:

- modernizacja i rozbudowa ulic (nawierzchnia bitumiczna),

- budowa oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacyjną,

- przebudowa sieci wodociągowej,

- budowa i modernizacja chodników oraz ścieżek dla pieszych i rowerowo-pieszych.

Zadania w zakresie infrastruktury społecznej:

- powołanie do życia placówek działających w sferze kultury (świetlica, kafejka internetowa),

- budowa gminnego ośrodka sportowo-rekreacyjnego (rozbudowa Sali gimnastycznej o widownię),

Zadania w zakresie przedsiębiorczości:

- usługi wysokiej jakości,

- przetwórstwo owocowo-warzywne,

- przemysł rolno-spożywczy,

- turystyka wiejska w tym agroturystyka,

- usługi w zakresie rekreacji,

- wdrożenie działań w zakresie programu „Jedna wieś – jeden produkt”,

- stworzenie znaku towarowego.

Zadania w zakresie dziedzictwa kulturowego:

- renowacja i odtworzenie cennych zabytków kultury,

- wykreowanie nowych programów nawiązujących do tradycji ludowych, historii, gastronomii jako produkty turystyczne promujące miejscowość.

Zadania w zakresie sposobu użytkowania terenu:

- ze względu na atrakcyjne położenie miejscowości gminnej-przy trasie tranzytowej-dokonać zmiany funkcji wybranych terenów rolnych na inwestycyjną.

Zadnia w zakresie problemów społecznych:

- zapewnienie atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu poprzez dostęp do infrastruktury sportowej, rekreacyjnej i kulturalnej,

- poprawa poczucia bezpieczeństwa,

- organizacja i rozbudowa pozaszkolnych form życia sportowego i kulturalnego dla dorosłych i młodzieży.

Wielofunkcyjny rozwój tej wsi wymaga wsparcia ze strony odpowiednich instytucji z otoczenia agrobiznesu.

II.                Inwentaryzacja zasobów służąca ujęciu stanu rzeczywistego

1. O charakterze infrastrukturalnym:

a/ wodociąg,

b/ drogi,

c/ chodniki,

d/ bocznica kolejowa Kołaki-Czachy.

2. O charakterze instytucjonalnym:

a/ Rada Sołecka,

b/ Sołtys,

c/ Ochotnicza Straż Pożarna.

3. O charakterze edukacyjno-oświatowym i kulturalnym:

a/ Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Oddział Przedszkolny) wraz salą gimnastyczną,

b/ Gminna Bibliotek Publiczna,

c/ Biblioteka przy Zespole Szkół,

d/ imprezy cykliczne organizowane przez Zespół Szkół, GOPS, Bibliotekę Publiczną oraz Urząd Gminy (Dożynki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, Wigilia dla osób samotnych, Jasełka, Dzień Rodziny),

4. O charakterze gospodarczym:

a/ 61 gospodarstw rolnych,

b/ 5 sklepów spożywczo-przemysłowych,

c/ piekarnia,

d/ Gminna Spółdzielnia „SCh”,

e/ Bank Spółdzielczy,

g/ Tartak,

h/ Parkieciarnia,

5.  O charakterze religijnym:

 a/ Kościół Parafialny wraz z dzwonnicą i cmentarzem parafialnym.

 6. O charakterze turystyczno-zabytkowym:

  a/  zespół kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP XIX-XX w. – kościół, dzwonnica, cmentarz rzymskokatolicki, kaplica cmentarna z pocz. XX w.,

b/ cmentarz ludności żydowskiej z okresu II wojny światowej,

c/ przydrożne kapliczki i krzyże.

            Rozwój środowiska kulturowego ogranicza brak świetlicy wiejskiej.

 

III.             Opis planowanego przedsięwzięcia

            Wieś Kołaki Kościelne jest miejscowością gminną, najliczniej zamieszkałą w gminie Kołaki Kościelne. Stanowi ona centrum życia społecznego i kulturalnego gminy. W chwili obecnej ze względu na brak świetlicy wiejskiej, miejscowy Zespół Szkół poza funkcją oświatową pełni rolę ośrodka kultury. Potrzeba utworzenia samodzielnego centrum kulturalnego wyraźnie jest sygnalizowana przez mieszkańców sołectwa.

            Obiektem, w którym można zlokalizować takie centrum jest nowowybudowany budynek pod potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej. Na parterze mieszczą się garaże oraz pomieszczenia na potrzeby strażackie. Pierwsze piętro, na które wiedzie oddzielne wejście można zaadoptować na świetlicę wiejską. Pomysł wymaga wielu nakładów. Konieczne są do wykonania następujące prace:

- wykonanie ścian działowych,

- docieplenie ścian,

- wykonanie tynków i pomalowanie,

- ułożenie sufitu z dociepleniem,

- ułożenie podłóg,

- wykonanie instalacji sanitarnej i elektrycznej,

- wyposażenie świetlicy (meble, sprzęt komputerowy i inne).

            Utworzenie świetlicy wiejskiej i wyposażenie jej w niezbędny sprzęt będzie miało istotny wpływ na mobilizację mieszkańców wsi do aktywnego udziału w życiu kulturalnym, społecznym a nawet zawodowym. Projekt ten jest odpowiedzią na sygnalizowaną potrzebę zorganizowania miejsca, w którym mogą odbywać się spotkania członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, strażaków, młodzieży, seniorów. Przewidywane spotkania pozytywnie wpłyną na stopień integracji mieszkańców sołectwa.

Udostępnienie pomieszczeń pozwoli także na organizowanie szkoleń dla rolników i pozostałych mieszkańców np. w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Uruchomienie pełnowymiarowej działalności świetlicy wiejskiej będzie miało wpływ na podniesienie standardu życia mieszkańców Kołak Kościelnych oraz uczyni to sołectwo bardziej atrakcyjnym dla turystów.

Dzięki wyposażeniu w sprzęt komputerowy, zapewnienie dostępu do Internetu i prowadzenie szkoleń zaowocuje wzrostem aktywności zawodowej.

 

IV. Ocena mocnych i słabych stron miejscowości

Plan Rozwoju Miejscowości Kołaki Kościelne powstał na podstawie konsultacji społecznych w sołectwie, jak też na bazie analizy SWOT określającej silne i słabe strony wsi oraz szanse i zagrożenia dalszego jej rozwoju.

Mocne strony

Słabe strony

- duży udział obszarów o krajobrazie naturalnym,

 

- rosnące zainteresowanie społeczeństwa i władz poprawą środowiska naturalnego,

 

- atrakcyjne elementy środowiska przyrodniczego,

 

- niewielkie zanieczyszczenia atmosfery i wód powierzchniowych,

 

- położenie poza zasięgiem oddziaływania dużych ośrodków miejskich i przemysłowych,

 

- możliwość uprawiania różnych form turystyki wiejskiej i agroturystyki,

 

- walory przyrodniczo-krajobrazowe sprzyjające rozwojowi rekreacji i prowadzenie gospodarstw agroturystycznych,

 

- sąsiedztwo z atrakcyjnymi regionami,

- kultura i folklor wsi,

 

- gościnność mieszkańców,

 

- lokalne historyczne tradycje,

 

- dobre położenie komunikacyjne,

 

- dogodny układ komunikacyjny dróg krajowych i wojewódzkich,

 

- bliskie położenie  w stosunku do miasta powiatowego Zambrów i Łomży oraz niewielka odległość od Białegostoku i Warszawy,

 

- nadwyżka wolnej siły roboczej,

 

- wolne tereny pod inwestycje,

 

- wzrastający poziom estetyki gospodarstw i posesji,

 

- przychylność władz dla inwestorów (niskie podatki),

 

- możliwość rozwoju sztuki i rzemiosła artystycznego na bazie miejscowych twórców i surowców,

 

- niska cena usług w porównaniu z sąsiednimi regionami,

 

- kuchnia regionalna, produkcja zdrowej żywności,

 

- możliwość rozwoju rolnictwa ekologicznego.

 

- niedostateczny poziom rozwoju gospodarczego,

 

- mała aktywność lokalnej społeczności,

 

- brak znaczącego lokalnego kapitału inwestycyjnego na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw,

 

- niedobór infrastruktury otoczenia biznesu,

 

- brak funduszy celowych na działalność społeczno-gospodarczą,

 

- niewielkie możliwości zatrudnienia poza rolnictwem,

 

- dominacja małych firm w ogólnej  liczbie podmiotów gospodarczych,

 

- słabe zainteresowanie ze strony inwestorów zewnętrznych,

 

- spadek poziomu życia mieszkańców związanych tylko z rolnictwem,

 

- brak surowców mineralnych, kopalin,

 

- brak sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków,

 

- niedostateczna baza sportowo-rekreacyjna,

 

- niedobór placówek kulturalnych,

 

- wysoki poziom ukrytego bezrobocia,

 

- niskie kwalifikacje zawodowe mieszkańców,

 

- migracja młodzieży (zwłaszcza wykształconej) do większych ośrodków,

 

- brak silnych podmiotów gospodarczych mogących wspierać kulturę i sport,

 

- niedostateczna infrastruktura.

 

            V. Szacunkowy kosztorys planowanego przedsięwzięcia

Planowany koszt  utworzenia świetlicy wiejskiej i wyposażenia jej w niezbędny sprzęt wyniesie 130.000 złotych

 

            VI. Harmonogram planowanego przedsięwzięcia

1. Maj 2006 – podpisanie umowy o finansowaniu przedsięwzięcia.

2. Czerwiec-lipiec 2006 – przeprowadzenie procedury przetargowej, wyłonienie wykonawcy.

3. Sierpień-listopad 2006 – roboty adaptacyjne.

4. Grudzień 2006 – rozliczenie projektu.

 

Przewodniczący Rady

Ryszard Albin Kołakowski

 

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Kołaki Kościelne

Wytwarzający/odpowiadający: Adam Kulesza

Wprowadzający: Adam Kulesza

Data wprowadzenia: 2006-04-21

Data modyfikacji: 2006-04-21

Opublikował: Jarosław Zalewski

Data publikacji: 2006-04-21