Uchwała Nr XIX/98/05

UCHWAŁA NR XIX/98/05

RADY GMINY KOŁAKI KOŚCIELNE

z dnia 30 marca 2005 r.

w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

Na podstawie art. 90f  ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703) i art. 5 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 281, poz. 2781) uchwala się, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się “Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnycm dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Kołaki Kościelne”, określający:

1) sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego;

2) formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego;

3) tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego;

4) tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego.

I. Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego

§ 2. 1. Wysokość stypendium szkolnego zależna jest przede wszystkim od sytuacji materialnej ucznia i jego rodziny.

2. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.).

3. Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniającą do ubiegania się o stypendium szkolne ustala się na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy, o której mowa w ust. 1 z tym, że do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej, o których mowa w art. 90c ust. 2 i 3 ustawy o systemie oświaty.

4. Maksymalna wysokość stypendium szkolnego (stypendium w pełnej wysokości) nie może przekraczać miesięcznie kwoty stanowiącej dwukrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).

5. Stypendium szkolne nie może byż niższe miesięcznie niż 80% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

6. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekraczać jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada o świadczeniach rodzinnych.

7. Wysokość pomocy materialnej ustala Wójt, w graniacach określonych w ust. 4 i 5 w każdej sprawie indywidualnie, wykorzystując opinię komisji stypendialnej w sprawie propozycji wysokości stypendium lub zasiłku.

8. Szczegółowe zasady ustalania propozycji wysokości stypendium szkolnego opracowuje Wójt, uwzględniając wysokość kryterium dochodowego na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium, którymi będzie kierowała się komisja stypendialna przy opiniowaniu wniosków.

9. Przy ustalaniu propozycji wysokości zasiłku szkolnego komisja stypendialna kieruje się indywidualną oceną skutków zdarzenia losowego, uzasadniajacego złożenie wniosku. Zasady, o których mowa w ust. 8, mogą być pomocniczo stosowane przy ustalaniu propozycji wysokości zasiłku szkolnego przez komisję stypendialną.

§ 3. 1. Stypendium szkolne przyznawane jest na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym.

2. Jeżeli forma stypendiu szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym że wysokość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dwudziestokrotności miesięcznego stypendium szkolnego w pełnej wysokości, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – osiemnastokrotności miesięcznego stypendium szjkolnego w pełnej wysokości. Zasiłek szkolny przyznawany jest w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub lilka razy w roku.

II. Formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego

§ 4. 1. Stypendium szkolne może być przyznane w jednej lub kilku z następujących form:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;

2) pomocy rzeczowej o chrakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników;

3) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, ale tylko w stosunku do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych;

4) świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna to za właściwe.

2. Pomoc materialna w formach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, może być realizowana  także przez zwrot uprzednio zaakceptowanych wydatków, po przedstawieniu odpowiednich rachunków potwierdzających  poniesione wydatki w formie wypłaty gotówkowej z kasy Urzędu Gminy lub na rachunek bankowy rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia.

§ 5. Formą zasiłku szkolnego może być świadczenie pieniężne na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

III. Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego

§ 6. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje Wójt, w drodze decyzji administracyjnej.

§ 7. 1. Świadczenia pomocy materialnej o chrakterze socjalnym są przyznawane na wniosek rodziców,  pełnoletniego ucznia lub dyrektora szkoły.

2. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być również przyznawane z urzędu.

§ 8. 1. Wniosek o przyzanie stypendium szkolnegona dany rok szkolny, według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego Regulaminu, należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb spłecznych – do dnia 15 października danego roku szkolnego.

2. Wniosek o zasiłek szkolny należy składać w Urzędzie Gminy w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

3. W uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.

4. Wniosek o udzielenie pomocy materialnej o chrakterze socjalnym i załączniki do wniosku nie podlegaja opłacie skarbowej.

§ 9. Do wniosku należy dołączyć:

1) zaświadczenie stwierdzające wysokość dochodu rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku;

2) zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;

3) rachunki, faktury i inne dowody dokumentujące:

a) fakt ponoszenia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych,

b) fakt ponoszenia kosztów zakupu rzeczy o chrakterze edukacyjnym – podręczników, materiałów szkolnych, stroju i obuwia sporytowego, tornistra itp.

§ 10. Do opiniowania wniosków o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnymWójt powołuje komisję stypendialną oraz określa jej  tryb pracy.

§ 11. Rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń oraz dyrektor szkoły są obowiązani niezwłocznie powiadomić Wójta o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego, a w szczególności:

1) zaprzestania ponoszenia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych;

2) wykorzystywania stypendium niezgodnie z celem, na jaki zostało przyznane;

3) rezygnacji z nauki.

§ 12. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

IV. Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego

§ 13. 1. Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek osób uprawnionych do składania wniosków o stypendium szkolne a także z urzędu, w sytuacji przejściowego znalezienia się ucznia i jego rodziny w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

2. Wystąpienie zdarzenia losowego powodującego trudną sytuację materialną winno być udokumentowane. Dopuszcza się możliwość złożenia oświadczenia przez wnioskodawcę, potwierdzonego przez dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszcza.

§ 14. Przez trudną sytuację materialną należy rozumieć brak możliwości finansowych do kontynuowania nauki, a w szczególności:

1) dalszego opłacania zajęć edukacyjnych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania;

2) względnie w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą lub pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania;

3) także brak możliwości finansowych zakupu przedmiotów o chrakterze edukacyjnym, w szczególności podręczników, materiałów szkolnych, stroju sportowego itp.

§ 15. Wniosek o zasiłek szkolny, według wzoru stanowiącego załącznik do Regulaminu należy składać w trybie przewidzianym dla wniosków o stypendium szkolne, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.

V. Przepisy przejściowe

§ 16. Uczniowie, którym przyznano świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym, przed dniem 31 grudnia 2004 r. zachowują te świadczenia do końca okresu, na jaki przyznano świadczenia.

§ 17. 1. Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego w okresie od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 30 czerwca 2005 r. uczniom uprawnionym do ubiegania się o stypendium na zasadach określonych w niniejszym regulaminie, można składać do dnia 15 kwietnia 2005 r.

2. Stypendium szkolne na wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być przyznane od 1 stycznia 2005 r.

3. W uzasadnionych przypadkach termin, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużony.

§ 18. 1. Wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym złożone przed dzniem 31 grudnia 2004 r. rozpatruje się na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.

2. Wnioski,  o których  mowa w ust. 1, dotyczące  uczniów  zamieszkałych  na terenie Gminy  Kołaki Kościelne, przekazuje się do Urzędu Gminy w terminie do dnia 15 kwietnia 2005 r.

§ 19. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 20. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

Przewodniczący Rady

Ryszard Albin Kołakowski

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Załącznik

                                                                                                                                                                                                                                        do Regulaminu udzielania

pomocy materialnej o

charakterze socjalnym.

wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym

składany przez rodziców lub pełnoletniego ucznia lub słuchacza kolegium

                                                                                                                                       Do Wójta Gminy

                                                                                                                                       Kołaki Kościelne

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko rodzica lub pełnoletniego ucznia (słuchacza) i adres zamieszkania składającego wniosek, PESEL, NIP, telefon  lub dane szkoły)

Składam wniosek o przyznanie w roku szkolnym ...............................................................

1.      Stypendium szkolnego

2.      Zasiłku szkolnego*

Dla ucznia (słuchacza) .................................................................................................................

                                    (nazwisko i imię ucznia, słuchacza i stopień pokrewieństwa)

zamieszkałego ..............................................................................................................................

uczącego się w .............................................................................................................................

                                                                           (klasa, szkoła i adres szkoły)

Pożądaną formą stypendium szkolnego/zasiłku szkolnego* jest:

1) całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą:

Zajęcia dydaktyczne, które będą opłacone ze stypendium: ...................................................

                                                                                                                                       (rodzaj zajęć)

prowadzone przez ..................................................................................................................

                                                                 (nazwa i adres podmiotu prowadzącego zajęcia)

2) pomoc rzeczowa o chrakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników i innych pomocy naukowych;

3) całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejcem zamieszkania

(dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych);

4) świadczenia pieniężnego z przeznaczeniem na ......................................................................

Złożenie wniosku uzasadniam trudną sytuacją materialną wynikajacą w szczególności z: ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

(Opisać okoliczności powodujące trudną sytuację materialną rodziny lub zadarzenie losowe)

Do wniosku załączam:

1)zaświadczenia o wysokości dochodów,

1) zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,

2) inne dokumenty: .....................................................................................................................

................................................................................................................................................

      ................................................................................................................................................

 

     Kołaki Kościelne, dnia ....................

                                                                                  ..............................................................

                                                                                            (podpis składającego wniosek)

Oświadczenia:

1)      Świadomy(a) odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych oświadczam, że przedstawione wyżej dane są zgodne ze stanem faktycznym.

2)      Zapoznałem(am) się z warunkami uprawniającymi do korzystania ze stypendium szkolnego.

3)      Nie pobieram innego stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.

4)      Zobowiązuję się niezwłocznie powiadomić Wójta Gminy o zmianie lub ustaniu przyczyn będących podstawą przyznania stypendium, a także o fakcie zaprzestania nauki przez ucznia.

5)      Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Urząd Gminy w Kołakach Kościelnych

 

Kołaki Kościelne, dnia ..........................                              ..................................................

                                                                                                   (Podpis wnioskodawcy)

Pouczenie:

1) Jako dochód należy wykazać: wynagrodzenie za pracę, zasiłek rodzinny, emeryturę lub rentę, świadczenia z pomocy społecznej, dodatek mieszkaniowy, alimenty, zasiłek dla bezrobotnych, dochody z gospodarstwa rolnego, dochody z prowadzonej działalności gospodarczej, inne stypendium i inne dochody.

2) Dochody wymienione w punkcie 1 należy udokumentować zaświdaczeniami.

*) niepotrzebne skreślić

 

 

Wypełnia Urząd Gminy:

L.p.

Imię i nazwisko członka rodziny

    Dochody (w zł)

  Ogółem

opodatkowane

nieopodatkowane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem:

 

 

 

 

3) łączny miesięczny dochód rodziny wynosi .................................. zł

4) w przeliczeniu na jedną osobę  miesięczny dochód wynosi ..................................zł

 

Uwagi komisji:

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Kołaki Kościelne

Wytwarzający/odpowiadający: Adam Kulesza

Wprowadzający: Adam Kulesza

Data wprowadzenia: 2006-05-05

Data modyfikacji: 2006-05-05

Opublikował: Jarosław Zalewski

Data publikacji: 2006-05-05