ptotokół Nr XV/12 z dnia 30.10.2012 r

Protokół Nr XV/12
Sesji Rady Gminy Kołaki Kościelne
odbytej w dniu 30 października 2012 r.
 
Obrady Sesji rozpoczęto o godz. 10:00 w budynku Urzędu Gminy, a zakończono o godz. 11:05W Sesji udział wzięło 14 radnych, nieobecny radny Pan Kossakowski Marian – usprawiedliwieni (lista obecności: Zał. Nr 1).
 
Ad. 1.
Obrady XV Sesji Rady Gminy otworzył i prowadził Przewodniczący Rady - Pan Bogdan Józef Dąbrowski. Przywitał przybyłych na sesję Radnych, Panią Wójt, Panie i Panów sołtysów (Zał. Nr 2) oraz dyrektora Zespołu Szkół w Kołakach Kościelnych Pana Janusza Grodzkiego (Zał. Nr 3). Mieszkańcy gminy nie uczestniczyli w sesji (Zał. Nr 4). 
Przewodniczący Rady na podstawie listy obecności radnych stwierdził, że w sesji bierze udział 14 radnych, co stanowi wystarczające quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.
 
Ad. 2. 
Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad XV sesji Rady Gminy:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad XV Sesji Rady Gminy.
3. Przyjęcie protokołu  obrad XIV Sesji Rady Gminy z dnia 26 września 2012 r.
4. Interpelacje i zapytania radnych.
5. Informacja Wójta Gminy o pracy między sesjami.
6. Podjęcie uchwał w sprawach:
     a/ podziału Gminy Kołaki Kościelne na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych,    
    b/ zmiany uchwały w sprawie Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej,
    c/ określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części na terenie gminy Kołaki Kościelne,
  d/ określenia wymagań stawianych przedsiębiorcom ubiegającym się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie gminy Kołaki Kościelne w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
7. Informacja o podmiotach, w których wykonywana będzie praca społecznie użyteczna.
8. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2011/2012 oraz o
    wynikach sprawdzianów i egzaminów.
9. Informacja Wójta Gminy na temat oświadczeń majątkowych złożonych przez Z-cę Wójta, 
    Sekretarza Gminy, Skarbnika Gminy, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz
    osoby upoważnione do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu Wójta za 2011 r.
10. Informacja Przewodniczącego Rady Gminy Kołaki Kościelne o oświadczeniach
    majątkowych złożonych przez radnych Rady Gminy Kołaki Kościelne za 2011 r.
11. Wnioski i oświadczenia radnych.
12. Sprawy różne.
13. Zamknięcie posiedzenia.
Następnie zapytał, czy są inne propozycje lub uwagi dotyczące przedstawionego porządku obrad. Radni nie wnieśli uwag, więc Przewodniczący Rady poprosił o przegłosowanie porządku:
- za – 14 głosów,
- przeciw – 0 głosów,
- wstrzymało się – 0 głosów.
Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie (Zał. Nr 5).
 
Ad. 3.
Przewodniczący Rady powiedział, że protokół obrad XIV  sesji Rady Gminy z dnia 26 września 2012 r. był wyłożony do wglądu. Przewodniczący Rady zapytał, czy są uwagi lub pytania odnośnie protokołu. Uwag  nie było, więc Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół ten uważa się za przyjęty.
 
Ad. 4.
Radni nie składali interpelacji. Zapytania przeniesiono do punktu sprawy różne.
 
Ad. 5.
W tym punkcie Przewodniczący Rady poprosił Panią Wójt o przedstawienie informacji o pracy między sesjami.
Pani Wójt - ostatnia sesja odbyła się 26 września 2012 r., na której Wysoka Rada podjęła uchwały w sprawach:
a/ zmian w budżecie gminy,
b/ zmiany Statutu Gminy Kołaki Kościelne,
c/ podziału Gminy Kołaki Kościelne na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów
   oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.
Zgodnie z przepisami uchwały zostały wdrożone i  realizowane.
Zwrócę uwagę na uchwałę o podziale gminy na okręgi wyborcze. W naszym przypadku był to właściwie podział tylko Kołak, gdyż był to jeden okręg dwumandatowy, a teraz dokonano podziału na dwa okręgi jednomandatowe, zgodnie z ustawą Kodeks wyborczy, reszta pozostała bez zmian. Uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, nie było odwołań.
Natomiast jeśli chodzi o gospodarkę śmieciową, to powiem przy uchwałach, co nas czeka od nowego roku, bo do końca nie jesteśmy w stanie państwu powiedzieć. Pani Wójt podziękowała, i jeśli są pytania, to bardzo proszę. Dziękuję.
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Dyskusji nie podjęto. (Zał. Nr 6).
 
Ad. 6.
a) W tym punkcie Pani Wójt przedstawiła uchwałę w sprawie podziału Gminy Kołaki Kościelne na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych. Co do tej uchwały, to na komisjach i wcześniej był przedłożony projekt uchwały, i proponowany podział jest efektem uwag i propozycji, co do poprzedniego podziału, zwłaszcza ze wsi Cholewy i Wiśniówka. Dlatego też dokonano podziału na stałe obwody głosowania dokonano w ten sposób, że obwód Nr 3, który był Szkole w Zaniach, został przeniesiony do Zespołu Szkół w Kołakach Kościelnych na salę gimnastyczną. Pozostałe siedziby obwodów nie zmieniły miejsca i są usytuowane – obwód Nr 2 w budynku Zespołu Szkół w Kołakach Kościelnych i Nr 1 w budynku Urzędu Gminy. Był czas na przedyskutowanie tego, a o tym mówiliśmy jeszcze wcześniej na poprzedniej sesji i komisjach, ale nikt nie wnosił uwag i taki podział proponujemy.
Następnie Przewodniczący Rady otworzył dyskusję.
Radni nie podjęli dyskusji, więc Przewodniczący Rady przedstawił uchwałę w sprawie podziału Gminy Kołaki Kościelne na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych i poprosił o głosowanie:
- za – 12 głosów,
- przeciw – 1 głos (Dołęgowski Leszek)
- wstrzymało się – 1 głos (Kotowski Jacek)
Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała w sprawie podziału Gminy Kołaki Kościelne na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych została przyjęta przy jednym głosie wstrzymujący się i jednym przeciw (Zał. Nr 7).
 
b) W tym punkcie Przewodniczący Rady poprosił Panią Wójt o przedstawienie zmiany uchwały w sprawie Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej.
Pani Wójt poprosiła Panią Sekretarz Gminy Danutę Niewińską o przedstawienie tej uchwały.
Pani Sekretarz powiedziała, że w związku z przekazaniem do realizacji Ośrodkowi Pomocy Społecznej zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej do Statutu Ośrodka dodajemy, że Ośrodek realizuje zadania wynikające z tej ustawy i również zostaje dodana ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.
Pani Wójt – czyli zostaje rozszerzona działalność Ośrodka jeszcze dwoma ustawami.
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Radni nie podjęli dyskusji, więc Przewodniczący Rady przedstawił uchwałę i poprosił o głosowanie:
- za – 14 głosów,
- przeciw – 0 głosów,
- wstrzymało się – 0 głosów.
Przewodniczący Rady stwierdził, że zmiana uchwały w sprawie Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej została przyjęta jednogłośnie (Zał. Nr 8).
 
c/ W tym punkcie Pani Wójt przedstawiła uchwałę w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części na terenie gminy Kołaki Kościelne. Wchodzimy w pakiet uchwała, które wynikają z ustawy śmieciowej. Na dzień dzisiejszy zostały przygotowane dwa projekty uchwał, przygotowujące do tego, że byłoby można w tym zakresie, jaka jest określona w uchwałach podjąć na terenie naszej gminy działalność. Są one na tyle ważne, że nigdy nie wiadomo, czy nie znajdzie się przedsiębiorca, który taka działalność chciałby rozpocząć i musi mieć określone uchwałą Rady konkretne wymagania, jakie stawiamy tym, którzy będą zbierać bezdomne zwierzęta, czy prowadzić jakieś schroniska, bo tego nie ma. Uchwała określa, jakie wymagania powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie i co powinien zawierać wniosek.
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Radni nie podjęli dyskusji, więc Przewodniczący Rady poprosił o przyjęcie uchwały w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części na terenie gminy Kołaki Kościelne
 poprzez głosowanie:
- za – 14 głosów,
- przeciw – 0 głosów,
- wstrzymało się – 0 głosów.
Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części na terenie gminy Kołaki Kościelne została przyjęta jednogłośnie (Zał. Nr 9).
 
d/ W tym punkcie Pani Wójt przedstawiła uchwałę w sprawie określenia wymagań stawianych przedsiębiorcom ubiegającym się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie gminy Kołaki Kościelne w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Uchwała też określa wymagania dla przedsiębiorców, którzy będą ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu  nieczystości.
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Dyskusji nie podjęto, więc Przewodniczący Rady przedstawił uchwałę w sprawie określenia wymagań stawianych przedsiębiorcom ubiegającym się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie gminy Kołaki Kościelne w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych i poprosił o głosowanie:
- za – 14 głosów,
- przeciw – 0 głosów,
- wstrzymało się – 0 głosów.
Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała w sprawie określenia wymagań stawianych przedsiębiorcom ubiegającym się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie gminy Kołaki Kościelne w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych została przyjęta jednogłośnie (Zał. Nr 10).
Pani Wójt powiedziała jeszcze, że na kolejnej sesji przedstawimy uchwały, które będą rzutowały na to, jak finansowo gmina będzie wyglądała i jakie obowiązki poszczególnych mieszkańców wynikają z tej nowej ustawy. Od 1 stycznia rozpoczyna się wielka walka ze śmieciami w Polsce, czy będzie trwała tylko na papierze, czy będziemy w stanie wyegzekwować, jako Gmina, bo państwo scedowało to na gminy. Jeśli nie zrealizujemy dyrektyw UE w sprawie gospodarki śmieciami, to Polska będzie płaciła kary, ale ustawa jest tak przygotowana że Polska, tzn. Gmina a Gmina tzn. obywatel. Wszyscy raczkujemy jak przygotować poszczególne projekty uchwał, bo muszą być tak określone stawki, żeby Gmina nie dokładała i za dużo nie brała i nie widomo, kto ma te śmieci od nas odbierać. I w moim przekonaniu wszystko w całej procedurze stoi. Każdy będzie musiał zdeklarować ilość śmieci jakie wytwarza a gmina będzie musiała określić warunki odbioru i kto i za ile będzie odbierał.
Sens ma zatem budowa przydomowych oczyszczalni.
 
Ad. 7. W tym punkcie Przewodniczący rady poprosił Panią Sekretarz o przedstawienie informacji o podmiotach, w których wykonywana będzie praca społecznie użyteczna.
Pani Sekretarz przedstawiła informację (Zał. Nr 11).
Jeśli są pytania, to proszę.
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Dyskusji nie podjęto.
 
Ad. 8.
W tym punkcie Przewodniczący Rady poprosił dyrektora Zespołu Szkół  o przedstawienie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2011/2012 oraz o  wynikach sprawdzianów i egzaminów (Zał. Nr 12).
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję. Dyskusji nie podjęto.
 
Ad. 9.
W tym punkcie Pani Wójt przedstawiła informację na temat oświadczeń majątkowych złożonych przez Z-cę Wójta, Sekretarza Gminy, Skarbnika Gminy, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz osoby upoważnione do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu Wójta za 2011 r. (Zał. Nr 13). Następnie przedstawiła informację Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o wynikach analiz oświadczeń złożonych Wojewodzie Podlaskiemu (Zał. Nr 14) i informację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zambrowie o analizie oświadczeń majątkowych składanych Urzędowi Skarbowemu (Zał. Nr 15).
 
Ad. 10.
W tym punkcie Przewodniczący Rady przedstawił informację o oświadczeniach majątkowych składanych przez radnych za 2011 r. (Zał. Nr 16).
 
Ad. 11.
W tym punkcie radni nie składali wniosków i oświadczeń.
 
Ad. 12.
W sprawach różnych Pani Wójt – zapowiadałam spotkania we wsi, jeśli chodzi o budowę przydomowych oczyszczalni i myślę, że włączymy w temat gospodarkę śmieciową i będziemy o tym mówić po wsiach.
Następnie powiedziała, że jest taka propozycja, żebyśmy zorganizowali wyjazd do Olsztyna, jak trzy lata temu, może trochę w inne miejsca w ramach sesji wyjazdowej, może to będzie sesja podatkowa. Taką sesję po 15 listopada byśmy zorganizowali. Pani Wójt poprosiła o wyrażenie opinii na ten temat.
Radni i sołtysi opowiedzieli się za zorganizowaniem takiego wyjazdu.
Przyszła kalkulacja z Miasta Zambrów, jeśli chodzi o przyjmowanie śmieci, to mamy zaproponowaną cenę 8% taniej za wkład, który włożyliśmy w budowę wysypiska niż ci którzy nie wkładali i będzie to w stosunku do innych gmin  taniej.
Następna sprawa, to budynek Szkoły w Zaniach i jego zabezpieczenie, i wspólnie przynajmniej z mieszkańcami, jak dalej będzie on funkcjonował, może przenieść atlas, który tu jest zamknięty, żeby ten budynek żył, żeby go nie zamknąć i nie zdewastować. Bo mieniem trzeba gospodarować czy tak, czy tak.
Dostaliście państwo foldery z pleneru malarskiego, z rzeźbiarskiego są jeszcze drukowane, bo w chwili obecnej składany jest wniosek o zwrot środków poniesionych na ten plener. Są oprawione obrazy, zachęcam do obejrzenia. Obrazy te zostały wycenione i skatalogowane, bo wartość tych obrazów jest od kilku złotych do kilku tysięcy, jest to majątek. Jeśli Wysoka Rada uzna, że trzeba to zbyć, to sprzedamy, żeby pokryć koszty dodatkowe. Musimy podjąć decyzję, gdzie je umieścić i co z tym zrobić. Zachęcam do obejrzenia w moim gabinecie. Jest to promocja naszej Gminy.
 
Ad. 13.
Przewodniczący Rady podziękował wszystkim i zamknął obrady XV sesji Rady Gminy.
 
 
         Protokolant                                                                     Przewodniczący Rady Gminy
    
     Hanna Dąbrowska                                                                Bogdan Józef Dąbrowski
 
 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Kołaki Kościelne, Hanna Dąbrowska

Wytwarzający/odpowiadający: Jarosław Zalewski

Wprowadzający: Jarosław Zalewski

Data wprowadzenia: 2014-02-06

Data modyfikacji: 2014-02-06

Opublikował: Jarosław Zalewski

Data publikacji: 2014-02-06